ساخت بمب دودزا

آموزش ساخت بمب دودزا

بمب‌ های دودزایی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند به طور معمول دارای موادی مانند پتاسیم کلرات (اکسنده)، شکر (سوخت)، جوش شیرین (کنترل کننده واکنش) و یک رنگ پودر شده شیمیایی برای تولید دودهای رنگی هستند. به طور معمول ساخت بمب دودزا در کارخانجات صنایع شیمیایی اتفاق می افتد.

هنگامی که این بمب‌های دودزا سوزانده می‌شوند بخار سفید رنگی تولید می‌کنند و گرمای حاصل از واکنش بین ماده اکسنده و سوخت منجر به تبخیر پودر رنگ می‌شود و ما در نهایت شاهد یک بمب دودزای رنگی خواهیم بود.

اما ما امروز و در اینجا قصد ساخت بمب دودزا را به این شکل نداریم. امروز می‌خواهیم با همدیگر یک بمب دودزای ایمن و بدون خطر را بسازیم و از آن لذت ببریم.

مواد لازم برای ساخت بمب دودزا

  1. شکر
  2. پتاسیم نیترات
  3. تابه آشپزخانه ( ترجیحا نچسب )
  4. فویل آلومینیومی حرارتی یا لوله دستمال توالت
  5. جوش شیرین
  6. رنگ آلی یا رنگ غذا (اختیاری)
  7. فیتیله آتش زا‌ (اختیاری)

برای خرید پتاسم نیترات مناسب ساخت بمب دودزا می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

 

خرید پتاسیم نیترات

 

 

برای ساخت بمب دودزا دو راه در پیش داریم:

  • ترکیب به روش پختن
  • ترکیب بدون شعله و پختن

که ما در اینجا به واسطه روش اصلی ساخت از روش اول استفاده می‌کنیم. البته روش دوم نیز کارایی دارد که در مقاله‌ای دیگر به نحوه ساخت آن خواهیم پرداخت.

ساخت دودزا در ۸ گام

گام اول: مخلوط کردن مواد

در این مرحله باید پتاسیم نیترات و شکر را در تابه مخلوط کنید. شما باید به ازای هر ۵ واحد پتاسیم نیترات ۳ واحد شکر اضافه کنید. دقت کنید که اگر این دو ماده را با نسبت‌های مساوی مخلوط کنید بمب دودزای شما به کندی می‌سوزد و روشن کردن آن سخت‌تر خواهد شد. (۱۲۰ گرم پتاسیم نیترات و ۸۰ گرم شکر برای یک بمب دودزای نسبتا بزرگ کافی است)

 

ساخت دودزا با شکر

 

گام دوم: ساخت مخلوط کاراملی

تابه را روی کم‌ترین حرارت ممکن بگذارید و به آرامی مخلوط را هم بزنید(به آرامی تفت بدهید). اگر در حال هم زدن متوجه شدید که دانه‌های شکر در امتداد هم زدن شما در حال ذوب شدن هستند ابتدا تابه را از روی حرارت برداشته و حرارت را کمتر کنید و دوباره به کار خود ادامه دهید.

 

ساخت بمب دودزا

گام سوم

به آرامی هم بزنید تا مواد به رنگ قهوه‌ای (رنگ کره بادام زمینی) و به حالت کاراملی دربیایند. این فرایند حدود ۱۰ دقیقه طول خواهید کشید. دقت کنید که وقتی مخلوط به رنگ قهوه‌ای و یا همان کره بادام زمینی درآمد زیر تابه را خاموش کرده و کار را متوقف کنید. اگر حرارت دادن را ادامه بدهید مخلوط به رنگ شکلاتی درمی‌آیند و می‌سوزند.

تغییر رنگ مخلوط از سفید به رنگ قهوه‌ای روشن (کره بادام زمینی) و از قهوه‌ای روشن به قهوه‌ای تیره (سوخته) به سرعت و در چند ثانیه اتفاق می‌افتد. پس در حین ساخت بمب دودزا حواستان به کارتان باشد.

 

ساخت سوخت بمب دودزا

ساخت سوخت بمب دودزا

گام چهارم: اضافه کردن جوش شیرین

در این مرحله باید یک قاشق چایخوری جوش شیرین به مخلوط اضافه کنید و آن را هم بزنید. جوش شیرین در این جا وظیفه کاهش سرعت انفجار و کنترل واکنش را بر عهده دارد. اگر جوش شیرین را به واکنش اضافه نکنیم در ابتدای روشن کردن بمب دودزا شاهد یک انفجار خواهیم بود و در ادامه نیز دود خوب و پیوسته‌ای نخواهیم داشت.

گام پنجم: ساخت دودزای رنگی

در گام پنجم اگر قصد ساخت دودزای رنگی را دارید باید ۴ قاشق بزرگ رنگ آلی پودر شده ( مورد استفاده در صنایع دستی‌ ) را به مخلوط اولیه اضافه کنید و هم بزنید. هم‌چنین می‌توانید از رنگ‌های غذایی معمولی موجود در بازار نیز استفاده کنید. البته استفاده از این رنگ‌ها چندان معمول نیست و ممکن است دودزای رنگی خوبی از کار درنیاید.

رنگ‌های آبی و نارنجی می‌توانند جلوه‌ی زیبایی و دودهای رنگی بهتری را تولید کنند.

گام ششم: ریختن مواد به داخل قالب

مایع مخلوط اولیه را بر روی یک تکه فویل حرارتی بریزید و آن را به هر شکلی که می‌خواهید دربیاورید. شما می‌توانید مقدار کمتری از ماده را روی فویل‌های جداگانه بریزید و بمب‌های دودزای کوچک بسازید. دقت کنید که شکل و اندازه بمب روی سوختن آن تاثیرگذار است.

همچنین می‌توانید برای ساخت بمب دودزا خود از یک لوله دستمال توالت استفاده کنید. انتهای لوله را با چسب یا یک تکه کارتن ببندید و مواد را داخل لوله بریزید. (مخلوط بسیار داغ است).

 

ساخت بمب دودزا با پتاسیم نیترات

ساخت بمب دودزا با پتاسیم نیترات

گام هفتم: کار گذاشتن فیتیله

اگر قصد استفاده از فیتیله آتش‌زا را دارید باید پس از ریختن مخلوط قهوه‌ای رنگ به داخل قالب، فیتیله را درون آن کار بگذارید. شما باید سر فیتیله را به یک سمت خم کنید و اطراف آن را با چسب و یا فویل آلومینیومی جوری بپوشانید که تنها یک سوراخ برای خارج شدن دود از بمب دودزا باقی بماند.

شما می‌توانید برای بهتر سوختن فیتیله و روشن شدن بمب دودزا پس از ریختن مخلوط به داخل قالب با یک چیز پلاستیکی که شبیه فیتیله باشد(مثل یک میخ) جای آن را روی قالب باز کنید و پس از اینکه محلوط کمی سرد و سفت شد آن چیز پلاستیکی را بیرون بیاورید و همراه با فیتیله مقداری از مخلوط شکر و پتاسیم نیترات(سفید رنگ) را نیز در در کنار فیتیله بمب دودزا کار بگذارید.

همچنین می‌توانید مقداری از پودر اولیه که آن را مخلوط کردید و شامل شکر و پتاسیم نیترات است را لای یک تکه دستمال کاغذی ببیچید و آن را به شکل یک فیتیله دربیاورید و درون بمب کار بگذارید. با روشن کردن دستمال کاغذی و پس از چند ثانیه آتش به بمب دودزا می‌رسد و آن را شعله‌ور می‌سازد.

 

ساخت دودزا

 

ساخت فیتیله بمب دودزا با دستمال کاغذی

ساخت فیتیله بمب دودزا با دستمال کاغذی

 

گام هشتم و پایانی

در گام نهایی ساخت بمب دودزا باید اجازه دهید مخلوط بمب دود خنک شود و سپس به خارج از خانه و به یک محیط باز بروید و بمب دودزای خود را روشن کنید. اگر بمب دودزای خود را در پشت‌بام روشن می‌کنید زیر آن یک تکه سنگ یا هر چیزی حائل دیگر را قرار دهید تا ایزوگام خانه آسیب نبیند.

در ضمن دقت کنید که اگر قرار نیست بلافاصله تابه خود را تمیز کنید مقداری آب داغ روی آن بریزید تا شکر باقی‌مانده در ظرف در آن حل شود. در غیر این صورت تمیز کردن ظرف سخت خواهد بود. همچنین در صورت تمیز نکردن ظرف شاهد بمب‌های کوچک دودزا بر روی تابه خواهید بود.

نحوه استفاده از بمب دودزا

ماده‌ی جامد دودزا قابلیت اشتعال دارد و می‌توانید مستقیما آن را روشن کنید. شما می‌توانید برای ایمنی بیشتر بمب دود خود را با فندک دسته بلند روشن کنید.

آن را در مکانی با تهویه مناسب و سطحی که آتش نمی‌گیرد روشن کنید. همچنین شما می‌توانید برای بمب دود خود یک فیتیله بگذارید تا بمب دودزای حرفه‌ای تری داشته باشید.

 

بمب دودزا

روشن کردن بمب دودزا

 

کاربرد های بمب دودزا

از بمب‌های دودزا استفاده‌های فراوانی می‌شود. بمب‌های دودزا در میادین جنگی و ماموریت‌های پلیس نقش مهمی را ایفا می‌کنند. همچنین از این بمب‌ها در فعالیت‌های هنری مانند عکاسی استفاده می‌شود و تصاویری به غایت زیبا خلق می‌شوند. استفاده از بمب دودزا از سرگرمی‌ها و مراسم‌ها نیز تا حدودی در ایران رواج دارد.

 

ساخت بمب دودزا برای عکاسی

سلب مسئولیت

این محتوا به منظور اهداف آموزشی تهیه شده است و استفاده از بمب‌های دودزا را به منظور هرگونه اهداف مخرب و ناامن و غیر قانونی را رد می‌کنیم.

لطفا در حین استفاده از مواد شیمیایی و آتش بازی جوانب احتیاط را رعایت کرده و از رفتارهای هیجانی و غیر منطقی پرهیز کنید.

منابع

www.thoughtco.com

www.wikihow.com

و تجربه شخصی ساخت بمب دودزا

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *