ساخت پتاسیم نیترات در خانه - تشکیل بلور پتاسیم نیترات

ساخت پتاسیم نیترات در خانه در ۵ گام

ساخت پتاسیم نیترات در خانه می‌تواند تجربه‌ای شیرین از انجام یک واکنش شیمیایی هیجان‌انگیز با چاشنی ساخت یک ماده فوق‌العاده به نام پتاسیم نیترات باشد. برای انجام این واکنش به دو ماده اصلی پتاسیم کلراید و آمونیوم نیترات نیاز خواهید داشت که تهیه آن‌ها کار خیلی سختی نخواهد بود.

در واقع این واکنش شیمیایی یک واکنش جابه‌جایی دوگانه می‌باشد که در محول نهایی آن پتاسیم نیترات و آمونیوم کلراید به وجود می‌آید و برای جداکردن پتاسیم نیترات به شکل بلوری از این محلول باید دما را به وسیله فریزر یا یک ظرف پر از یخ کاهش دهیم. در نهایت با جدا کردن مایع رویی محلول که آمونیوم کلرید می‌باشد می‌توانیم پتاسیم نیترات تولیدی خودمان را نیز برداشت کرده، خشک کنیم و سپس استفاده کنیم.

مواد لازم جهت ساخت پتاسیم نیترات در خانه

  • آمونیوم نیترات ۴۰ گرم
  • پتاسیم کلرید ۳۷ گرم

برای ساخت پتاسیم نیترات در خانه به دو ماده اصلی پتاسیم کلرید (KCL) و آمونیوم نیترات (NH۴NO۳) نیاز داریم. همان طور که واضح است نمی‌توانیم این مواد را به راحتی و از هر مغازه‌ای خریداری کنیم. بلکه باید موادی را پیدا کنیم که با این مواد اولیه ساخته‌ شده‌اند و به نوعی ترکیب پایه آن‌ها آمونیوم نیترات و پتاسیم کلرید می‌باشد.

پتاسیم کلرید را می‌توانید به عنوان‌ کودهای گیاهی و یا به عنوان نمک خوراکی جایگزین برای سدیم کلرید در فروشگاه‌ها پیدا کرده و از آن به منظور ساخت پتاسیم نیترات استفاده کنید. برای تهیه‌ی آمونیوم نیترات نیز می‌توانید از بسته‌های سرما که حاوی آمونیوم نیترات یا کلسیم این ماده هستند استفاده کنید.

ساخت پتاسیم نیترات در خانه - آمونیوم نیترات

ساخت پتاسیم نیترات در خانه

ما در این جا و برای اینکه ساخت پتاسیم نیترات در خانه را برای شما آسان کنیم این فرایند را به ۵ مرحله تقسیم کردیم. در این ۵ مرحله یک فرایند جانشینی دوگانه (مفهومی در علم شیمی) اتفاق می‌افتد.

NH۴NO۳ + KCL >>>>> KNO۳ + NH۴CL

در این واکنش با سرد کردن دمای محیط پتاسیم نیترات از محلول نهایی به صورت جامد و بلورین جدا می‌شود و آمونیوم کلرید به صورت مایع در بالای ظرف حاوی محلول نهایی باقی می‌ماند و باید آن را به ظرف دیگری منتقل کنیم و در نهایت دور بریزیم.

گام اول

در گام اول از مراحل ساخت پتاسیم نیترات در خانه ۴۰ گرم از آمونیوم نیترات را در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب مخلوط می‌کنیم و خوب هم ‌می‌زنیم تا به یک محلول یکدست حاصل شود.

گام دوم

در این گام از ساخت پتاسیم نیترات در خانه محلول آمونیوم نیترات را از یک فیلتر قهوه یا کاغذ صافی عبور می‌دهیم تا ناخالصی‌های حل نشده آن جدا شود. این مرحله به منظور تسریع در انجام واکنش و کاهش ناخالصی‌های پتاسیم نیترات ضروری می‌باشد.

گام سوم

۳۷ گرم پتاسیم کلرید را به محلول صاف شده بر روی فیلتر اضافه می‌کنیم و بر روی حرارت ملایم هم می‌زنیم تا به طور کامل حل شود. نکته مهم در این‌جا این است که نباید محلول بجوشد و باید با ملایمت گرما ببیند.

پس در اینجا ما یک ظرف داریم که حاوی ۳۷ گرم پتاسیم کلرید + ۴۰ گرم آمونیوم نیترات و ۱۰۰ میلی‌لیتر آب است که به طور کامل حل شده و احتمالا مقداری هم رسوب در آن مشاهده شود.

 

ساخت پتاسیم نیترات در خانه - پتاسیم کلرید

گام چهارم

در گام چهارم واکنش مورد نظر ما در ظرف محلول اصلی تشکیل شده است و باید برای جداشدن پتاسیم نیترات از محلول اصلی دمای محیط واکنش را کاهش دهیم. برای این کار می‌توانیم ظرف را درون یک حمام یخ قرار داده و یا اینکه آن را در فریزر بگذاریم. با این کار بلورهای پتاسیم نیترات به تدریج و به آرامی با رنگ سفید و در پایین ظرف تشکیل می‌شود.

گام پنجم

در گام پنجم ما یک ظرف خواهیم داشت که انتهای آن دارای بلورهای پتاسیم نیترات می‌باشد و بالای آن از محلول پتاسیم کلرید پر شده است. در این گام باید محلول رویی را دور ریخته و پتاسیم نیترات را از ظرف خارج کنید و با گذاشتن آن بر روی یک تکه کاغذ یا پارچه آب اضافی آن را بگیرید.

در این مرحله پتاسیم نیترات شما آماده استفاده و گرچه خلوص آن به اندازه‌ی کافی بالا نیست اما می‌توانید از آن به عنوان کود پتاسیم نیترات برای گیاهان و یا برای ساخت بمب دودزا و موشک استفاده کنید.

 

خرید پتاسیم نیترات

 

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *