سود پرک

سود پرک

سود پرک، سود سوز آور یا کاستیک سودا نام ماده‌ی شیمیایی پرمصرف و ارزشمندی که در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارد. این ماده در حالت جامد، سفید رنگ، بدون بو و به شکل پولک می‌باشد. این ماده ازاین جهت سود سوز آور نام گذاری شده است که در صورت برخورد با بافت زنده مانند پوست دست انسان باعث تجزیه پروتئین‌ها و چربی‌های بافت می‌شود و این حالت منجر به ایجاد سوختگی و تخریب بافتی می‌شود.

کاستیک سودا در بسته‌بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی و یا پالت‌های ۱ تنی و در کیسه‌های خاص دو یا چند جداره لمینت‌دار پلی اتیلن و پروپیلن حمل می‌شوند. با توجه به ویژگی‌های خورندگی و واکنش‌پذیری و جذب رطوبت آن نوع بسته‌بندی و حمل و نقل این ماده اهمیت بسیار بالایی دارد.

سود پرک چیست؟

سدیم هیدروکسید پرک شده همان سود پرک می‌باشد که به شدت جاذب رطوبت است و در صورتی که در مجاورت هوا قرار بگیرد اکسیژن و دیگر مولکول‌های هوا را جذب کرده و پرک‌های آن به هم می‌چسبند. این ماده به خوبی و به صورت گرماده در آب حل می‌شود و با حل شدن در آب خاصیت خورندگی و واکنش‌دهندگی آن نیز به شدت افزایش می‌یابد.

سود پرک یا همان کاستیک سودا از فراوری و انجام فرایندهایی بر روی سود مایع به دست می‌آید. در واقع ماده اولیه سدیم هیدروکسید که تولید می‌شود سود مایع ۵۰% می‌باشد و این ماده در پتروشیمی‌ها با روش‌های مختلفی و پس از تبخیر آب موجود در آن به سود پرک با درصد خلوص ۹۸ – ۹۹ تبدیل می‌شوند.

NAOH یا همان سدیم هیدروکسید یک باز قلیایی بسیار قوی است که قابلیت تجزیه پروتیئن‌ها را در دمای اتاق دارد و به همین دلیل نیز در صورت برخورد با پوست یا چشم می‌تواند منجر به سوختگی و آسیب شدید شود. به دلیل ویژگی‌های خاص سدیم هیدروکسید حمل و نقل و استفاده از آن دارای شرایط خاص ایمنی می‌باشد و هر گونه سهل‌انگاری می‌تواند منجر به خطرات ناگوار شود.

سود پرک

سود پرک با درصد خلوص ۹۹٪ – آماده تحویل

 

کاربردهای سود پرک

همان‌طور که گفتیم سدیم هیدروکسید کاربردهای بسیاری در صنعت دارد و گاهی به آن چربی‌گیر صنعتی نیز می‌گویند. سدیم هیدروکسید می‌تواند به صورت جامد و یا مایع در صنعت استفاده شود و برخی از صنایع که از سدیم هیدروکسید استفاده می‌کنند به شرح زیر می‌باشند:

 • صنایع کاغذ و کارتن‌سازی
 • صنعت رنگ
 • صنعت نساجی و چرم
 • صنعت پتروشیمی ( سود پرک تولید شده در بسیاری از پتروشیمی‌ها تنها در خود مجموعه آن‌ها مصرف می‌شود)
 • صنایع غذایی، لبنیات و غذاهای کنسروی
 • کارخانجات مواد غذایی
 • تصفیه و کاهش سختی آب
 • صنایع داروسازی و آرایشی بهداشتی
 • صنعت نفت و گاز
 • صنایع نظامی
 • نفت و گاز
 • صنایع سازنده پلیمر 
کاربردهای سود پرک

کاربرد سود پرک در صنایع مختلف

سدیم هیدروکسید در صنعت نفت و گاز

یکی از کاربردهای اصلی سدیم هیدروکسید در صنعت نفت و گاز است. در این صنعت برای یکپارچگی و پایداری مواد اولیه و همچنین محصولات نهایی پالایشی از سدیم هیدروکسید استفاده می‌شود. این ماده منجر به حفظ PH و افزایش گرانروی مایعات حفاری شده می‌شود و در واقع یک ماده اساسی در فرایند کاری نفت و گاز است.

حجم قابل توجهی از سود پرک و مایع تولید شده در پتروشیمی به مصارف خود این واحدها می‌رسد و باقی‌مانده آن نیز به مصرف واحدهای تولیدی و صنعتی دیگر اختصاص یافته و یا به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

سدیم هیدروکسید در صنعت چوب و کاغذ

در صنعت چوب و کاغذ سود پرک یا شکل مایع آن سود مایع سبب می‌شود تا بسیاری از ناخالصی‌های چوب حل شده و خمیر چوبی با درصد خلوص و کیفیت بالاتری تولید شود. همچنین در فرایند بازیافت کاغذ نیز می‌توان از سود پرک به منظور جداسازی جوهر از کاغذ استفاده کرد. سدیم هیدروکسید در صنعت چوب نیز کاربردهای بسیاری دارد و به صورت روتین در کارگاه‌های چوب استفاده می‌شود.

سدیم هیدروکسید در تصفیه آب

یکی از کاربردهای مهم سدیم هیدروکسید استفاده از آن در تصفیه آب و کاهش سختی آب کربناتی و غیرکربناتی است. البته این مورد همیشگی نیست و برای کاهش سختی آب از آهک و سودا و یا دیگر مواد شیمیایی نیز استفاده می‌شود. واکنش‌های مربوط به استفاده از سدیم هیدروکسید به منظور کاهش سختی آب به شرح زیر است:

 

Mg(Hco3)۲ + ۴ NAOH >>>>>>> Mg(OH۲) + Na۲CO۳ + ۲H۲O

MgSO۴ + ۲NAOH >>>>>>> Mg(OH۲) + Na۲SO۴

CaSO4 + Na2CO3 >>>>>>> Na2SO4 + CaCO3

 

از مزایای استفاده از سدیم هیدروکسید در تصفیه آب می‌توانیم به حذف کامل‌تر یون‌های عامل سختی آب و کاهش مشکلات ناشی از استفاده آهک در زدودن سختی آب اشاره کنیم. شما را به مطالعه یک تحقیق میدانی در رابطه با مقایسه استفاده از سدیم هیدروکسید و آهک در رابطه با کاهش سختی آب پرداخته است دعوت می‌کنم.

 

کاربرد سود پرک در تصفیه آب

 

تولید کنندگان سود پرک

شرکت‌های بزرگی در سرتاسر جهان و به طور خاص آمریکای شمالی و شرق آسیا در حال تولید سود پرک هستند و یکی از بزرگترین این شرکت‌ها Dow chemical company  می‌باشد. همچنین شرکت‌های oxychem،  ppg و olin از دیگر شرکت های بزرگ این حوزه در جهان می باشند. میزان تولید جهانی سود پرک چیزی بالغ بر ۷۰ میلیون‌ تن می‌باشد که سهم آمریکا ۱۲ میلیون تن و سهم اروپا ۱۱ میلیون تن و باقی سهم عمده تولید متعلق به شرق آسیا می‌باشد.

فرایند تولید سود پرک در این شرکت‌ها مدام دچار تغییر و تحول می‌شود و روز به روز بهینه‌تر می‌شود اما یکی از اصلی‌ترین فرایند‌هایی که این شرکت‌ها برای تولید سدیم هیدروکسید از آن استفاده می‌کنند chloralkali process می‌باشد.

برخی از شرکت‌های تولید کننده  سدیم هیدروکسید در ایران نیز به شرح زیر می‌باشند:

هم‌اکنون و با توجه به افزایش تولید سدیم هیدروکسید در ایران و همزمان با افزایش قیمت ارز سود پرک از یک کالای مصرفی در داخل به یک کالای مهم صادراتی تبدیل شده است و در سال همین یکی دو سال گذشته آمارهای قابل توجهی از صادرات این ماده با ارزش به دست آمده است.

.

سود پرک پتروشیمی اروند

مشخصات کاستیک سود پتروشیمی اروند

خواص مولکولی سدیم هیدروکسید

فرمول مولکولی: NAOH

اشکال: جامد پرک شده و گرانوله، مایع

جرم مولکولی: ۳۹.۹۹ G/M

چگالی: ۲.۱۳   G/CM۳-

دمای ذوب: ۳۱۸  درجه سلسیوس

دمای جوش: ۱۳۸۸ درجه سلسیوس

موارد ایمنی

این ماده در صورت برخورد با چشم، پوست و استنشاق تنفسی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به التهابات و آسیب‌های جدی مانند کوری و یا مشکلات ریوی خیلی جدی شود. پس اکیدا توصیه می‌کنیم که در برخورد با این ماده احیتاط کرده و حتما از ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید.

در صورت احتراق و آتش‌سوزی هرگز از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید چرا که آب و سود پرک واکنش‌پذیری بالایی دارند و اثری در خاموش شدن آتش ندارد. کپسول‌های آتش‌نشانی می‌توانند گزینه مطمئن‌تری در این مورد باشند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *