گوگرد مایع برای زعفران

گوگرد مایع برای زعفران

گوگرد مایع برای زعفران می‌تواند سه کاربرد بسیار مهم داشته باشد. تامین عناصر ضروری گیاه برای سنتر و متابولیسم، کاهش PH و شوری خاک و دفع‌ آفات و خاصیت ضد کنه و قارچی سه خاصیت مهم گوگرد مایع برای زعفران هستند.

کود گوگرد مایع، گوگرد پودری، کودهای کامل و انواع دیگری از کودها نیز وجود دارند که می‌توانیم برای بهره‌مند شدن از خواص گوگرد از آن استفاده کنیم. اما بهترین و پر بازده‌ترین نوع گوگردی که می‌توان برای مزرعه زعفران از آن استفاده کرد کود گوگرد مایع می‌باشد.

کود مناسب زعفران

کشت زعفران یکی از کشت‌های استراتژیک و پر بازده است که در اغلب نقاط ایران انجام می‌شود و در این بین خراسان بزرگ با تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران کشور یکه‌تاز بازار زعفران ایران و جهان می‌باشد و توانسته ارزش افزوده قابل توجهی را از صادرات زعفران برای ایران به ارمغان بیاورد.

مدت‌هاست که کشاورزان و کارشناسان حوزه زعفران تلاش می‌کنند تا به نحوی میزان بازدهی مزارع زعفران را افزایش دهند و تمرکز خود را نیز بر افزایش بازدهی مزرعه زعفران در واحد سطح گذاشته‌اند. یعنی این مهم است که بتوانیم از حداکثر توان زمین برای کشت زعفران استفاده کنیم تا آب که یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی ماست به درستی مصرف شود.

یکی از مکانیسم‌های افزایش بازدهی مزرعه زعفران تقویت مزرعه زعفران در پروسه مدیریت کودی آن است. مزرعه زعفران دارای دو مرحله کوددهی اصلی شامل زاچ‌آب و محلول‌پاشی می‌باشد که به گفته کارشناسان کوددهی اصولی و صحیح مزرعه زعفران می‌تواند منجر به افزایش بازدهی ۵۰ درصدی مزرعه در سال زراعی آینده شود.

 

گوگرد مایع برای زعفران

زاچ آب زعفران

اولین آبی که پس از پایان برداشت محصول به مزرعه زعفران داده می‌شود زاچ آب نام دارد و کودی که همراه این آب و به صورت ریشه‌ای به زعفران داده می‌شود کود زاچ آب نام دارد. زاچ آب و کودی که همراه با آن به مزرعه زعفران داده می‌شود تاثیر حیاتی بر رشد پیازهای زعفران دارد.

زمان انجام آبیاری و کوددهی زاچ آب در آذرماه و همزمان با اتمام فصل برداشت است و در این زمان است که ریشه‌های پیاز مادری هنوز هم به طور کامل وجود داشته و فعال هستند و می‌توانیم اقدام به تغذیه‌ی ریشه‌ای مزرعه زعفران بکنیم.

لازم به ذکر است که تغذیه ریشه‌ای بهترین نوع تغذیه هر گیاهی است و زعفران نیز از این قاعده مستثنی نیست. گوگرد مایع یکی از کودهایی است که می‌توانیم به عنوان کود زاچ آب به مزرعه زعفران بدهیم و مقدار آن نیز چیزی در حدود ۲۰ لیتر در هکتار می‌باشد.

محلول پاشی مزرعه زعفران

دومین مرحله از مراحل کوددهی مزرعه زعفران محلول پاشی مزرعه زعفران می‌باشد. محلول پاشی مزرعه زعفران در ۴ ـ ۵ نوبت و از حوالی دی‌ماه تا اواسط فرودین ماه و با فاصله هر ۱۵ تا ۲۰ روز انجام می‌شود. البته زمان دقیق انجام این محلول‌ پاشی‌ها به طور مستقیم به آب و هوای محل مورد نظر بستگی دارد.

در این بازه زمانی پیازهای زعفران در حال تکثیر هستند و تغذیه زعفران با کودهای ریز مغذی و پتاسه اهمیت بالایی دارد. گوگرد مایع برای زعفران یکی از مواردی است که می‌توانیم در محلول‌ پاشی مزرعه زعفران به منظور کاهش شوری و مبارزه با کنه و قارچ انجام دهیم.

در واقع با استفاده از گوگرد در این بازه زمانی می‌توانیم منجر به افزایش بنیه و مقاومت گیاه در تابستان شویم و پیاز را از خطرات و تنش‌های احتمال حفظ کنیم. این مسئله در خاک‌هایی که EC آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ می‌باشد اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

گوگرد مایع برای زعفران

گوگرد مایع برای زعفران

گوگرد مایع پتاسه یکی از کودهای مهم و ارزنده برای مزرعه زعفران است که می‌تواند فواید زیادی برای مزرعه زعفران داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این فواید عمل آفت‌کشی و دور کردن کنه و قارچ از مزرعه زعفران است.

گوگرد همچنین منجر به کاهش PH خاک و اسیدی شدن آن می‌شود و این موضوع در خاک‌هایی که قدری شور هستند و میزان آهک و قلیایی بالایی دارند ارزش بسیار بالایی دارد. گوگرد مایع برای زعفران علاوه بر دو ویژگی فوق یکی خاصیت مهم دیگر نیز دارد و آن تامین عناصر ضروری مورد نیاز گیاه است.

گوگرد یکی از عناصر مهم در متابولیسم و سنتز مواد غذایی گیاه زعفران است. گوگرد به عنوان کوآنزیم واکنش‌های پایه ساخت اسید آمینه و همچنین به عنوان یکی از عناصر تشکیل‌دهنده دو اسید آمینه متیونین و سیستئین می‌باشد.

مصرف گوگرد مایع برای زعفران

بهترین زمان مصرف گوگرد مایع برای زعفران در هنگام کاشت و یا قبل از گلدهی و هنگام آبیاری اول و در ۲ نوبت می‌باشد. میزان گوگرد مایع برای زعفران و قابل استفاده در مزرعه با توجه به آنالیز و شرایط خاک مزرعه ۱۵ ـ ۲۰ لیتر در هر هکتار می‌باشد.

Source

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *